Toronto odrzuca projekt starchitekta

We Wrocławiu może się to wydać niesamowite, że Rada Miejska analizuje projekt architektoniczny, zanim podejmie decyzje nt. budowy obiektu architektonicznego, który ma się stać nową ikoną miasta i swoją dominującą formą zdecydowanie wpłynąć na pejzaż miejski. Chodzi o zespół trzech wież mieszkalnych, z których każda miała w projekcie 80 kondygnacji. W Toronto odrzucono ten projekt autorstwa Franka Gehry’ego, wykonany za zlecenie rodzimego (ur. 1945 w Toronto), kanadyjskiego kolekcjonera sztuki, marszanda, producenta teatralnego, właściciela sieci dyskontowej i… dewelopera, Davida Mirvisha, dla lokalizacji przy King Street West.

Temat budowy kompleksu pozostaje aktualny, ale przedłożony przez dewelopera projekt został odrzucony z trzech głównych powodów:

1) zbyt duża wysokość,

2) zagrożenie dla dziedzictwa,

3) gęstość zabudowy.

Radny Adam Vaughan wysunął więc wniosek utworzenia grupy roboczej, która skrupulatnie zdiagnozuje kolejne projekty składane w związku z tą inwestycją, aby znaleźć kompromis między propozycją architekta, a oczekiwaniami radnych Miasta. Miasto nadal chce zrealizować trzy wieże zaprojektowane przez Gehry’ego, ale nie w tak intensywnej skali i rozmiarach. Radny zasugerował też, aby w projekcie dodano takie elementy obiektu, jak galeria sztuki prezentująca kolekcję Davida Mirvisha oraz sale dydaktyczne dla Uniwersytetu OCA – największej i najstarszej instytucji publicznej w Kanadzie skoncentrowanej wokół sztuki i designu. Oto, jak radny dyktuje architektowi kształt programu funkcjonalnego, co zdecydowanie pochwalamy, jeśli jest to tak uzasadnione, jak w Toronto.

Radny wyjaśnił, że Rada chce powołać grupę roboczą, aby uniknąć opozycyjnego konfliktu zwolenników i przeciwników projektu i inwestycji. Preferowany jest więc tryb negocjacji, rozmów, skrupulatnej analizy dokumentacji architektonicznej. Nie oznacza to odrzucenia ani inwestycji, ani autora, ale raczej wolę doprowadzenia do szczęśliwego finału. Godne pozazdroszczenia, naprawdę… Obserwujemy ich z zapałem!

Oryginalny tekst – tutaj


Źródło zdjęcia – tutaj