Makiety miejskie

We wrześniu gościliśmy w Hamburgu na kongresie “Future of Cities Forum“, gdzie m.in. obejrzeliśmy fantastyczne urbanistyczne makiety części Hamburga – jedną w IBA DOCK, drugą w BSU. Obie są imponujące. Zamarzyła się nam taka makieta Wrocławia, szczególnie z rewitalizowanym Nadodrzem. Zamarzyła się nam też seria mniejszych makiet miasta w częściach dostępnych dla osób niewidomych, aby mogły podejść i je dotknąć, mówiąc kolokwialnie, acz konkretnie: pomacać.

Pierwsza makieta Hamburga (fot. powyżej) znajduje się w pływającym pawilonie IBA DOCK – skrót oznacza “Die Internationale Bauausstellung”. IBA Dock jest założeniem projektowo-realizacyjnym – używając naszych określeń, rewitalizacyjnym – m.in. prezentującym, jak władze i projektanci Hamburga radzą sobie z terenami zalewowymi. Są tam nie tylko makiety, ale najnowocześniejsze budynki zrealizowane w rozmaitych technologiach, specjalnie dla obszarów zalewanych. W Hamburga zlokalizowana jest największa zamieszkała wyspa rzeczna, Wilhelmsburg (jednocześnie od 1938 r. do dziś największa dzielnica miasta), którą również odwiedziliśmy w ramach kongresowej wycieczki objazdowej. Kiedyś była wyspą robotników i docków, dziś jest wyspą robotników i zieleni, a także docków zamienionych po części w atrakcyjne miejsca do życia lub pracy. Ogólnie, problemem No 1 Hamburga są powodzie, więc profesjonaliści usilnie pracują tam nad tym, aby nie powtórzyła się tragedia powodzi w 1962 roku.

Druga makieta Hamburga (fot. poniżej) mieści się w przyziemiu BSU – skrót oznacza “Behörde für Stadtentwicklung und Umwelt”. Makieta pokazuje większą część miasta, niż makieta w IBA, wykonano ją z drewna lipowego w skali 1:500. Ma powierzchnię 111 m2 i pokazuje tereny śródmiejskie: od Oevelgönne z zachodu na wschód, Rothenburgsort od południa i Harvestehude od północy. Istniejące obiekty są białe, projektowane – w kolorze drewna. Pierwsze części modelu powstały ok. 60 lat temu, ale makieta rozrasta się i jest stale aktualizowana. Jest to wspaniałe narzędzie pracy dla urbanistów, polityków, studentów i inwestorów. Więcej zdjęć tej makiety obejrzycie tutaj. W niej zawiera się również słynne Hafencity – zrewitalizowane osiedle docków. Nasze zdjęcia z Hafencity możecie obejrzeć tutaj.

Obie makiety są dostępne dla zwiedzających, ale za wstęp do IBA Dock trzeba zapłacić, do BSU – nie. Więcej naszych zdjęć z Hamburga obejrzycie tutaj. Informacja o kolejnych makietach miejskich – na końcu tego artykułu.

Powyżej – makieta Hamburga w BSU.

Powyższy model, to makieta warszawskich wieżowców – zdjęcie pochodzi z portalu Bryła.

I na koniec średniowieczny Wrocław – makieta w Muzeum Architektury (jedynym w Polsce – we Wrocławiu) – zdjęcie pochodzi z Gazety Wyborczej.

A także Wrocław nowoczesny – makieta wrocławskiego węzła wodnego – zdjęcie udostępnione przez Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej przy SGGW w Warszawie dostępne w oryginale tutaj.

Jeśli macie wiedzę nt. innych makiet miejskich, prześlijcie do nas informacje na adres rewitalizacjanadodrza@gmail.com, powiększymy powyższą listę, wiele osób z niej na pewno skorzysta.


Opracowanie:

Anna Rumińska

Fot. Archiwum eMSA Inicjatywa Edukacyjna