Lista kamienic przeznaczonych do remontu w ramach drugiego etapu rewitalizacji

W Gazecie Wrocławskiej pojawiła się lista 23 kamienic, które przeznaczone są do remontu w ramach drugiego etapu REwitalizacji Nadodrza.


Objęte zostały drugim etapem rewitalizacji tej części Śródmieścia, składającej się w większości ze starych kamienic, pochodzących z przełomu XIX i XX wieku.

Pieniądze na remonty domów na Nadodrzu znalazły się, bo radni miejscy uznali tę część Wrocławia za tzw. obszar wsparcia. Dzięki temu objęło ją finansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego “Miasta”. W jego ramach Dolny Śląsk dostał prawie 100 mln euro. 10 mln euro z tej puli przypadło na Wrocław.

Kamienice przewidziane do remontu w drugim etapie rewitalizacji Nadodrza:


– ul. Jedności Narodowej 49,73,85,103
– ul. Poniatowskiego 1a,8,12,15
– ul. Dubois 3, 21, 33-35
– ul. Powstańców Wielkopolskich 1,2,6
– ul. Probusa 11
– pl. św. Macieja 2,7,21
– ul. Łokietka 3,5
– ul. Kilińskiego 36

W pierwszym etapie programu dofinansowanie dostały 24 wspólnoty mieszkaniowe, które prowadzą lub skończyły już remonty swoich kamienic. Teraz do drugiego etapu zakwalifikowano 23 kamienice. Dzięki temu pierzeje niektórych ulic Nadodrza zostaną odnowione w stu procentach.

Całkowicie odrestaurowane są już zresztą elewacje wszystkich kamienic przy pl. ks. Stanisława Staszica, na odcinku od ul. bp Tomasza Pierwszego do ul. Łowieckiej. Teraz szansę na podobny efekt ma jedna część ul. Chrobrego, na odcinku od ul. Jagiellończyka do św. Wincentego. Dotychczas odrestaurowano elewacje wszystkich stojących tam kamienic. Całość psuł budynek pod adresem
Chrobrego 23.

– Większość mieszkańców chciała remontu i była przygotowana na poniesienie jego kosztów – tłumaczy Jerzy Kopka, przewodniczący wspólnoty mieszkańców z Chrobrego 23. – Sprzeciw dwóch lokatorów uniemożliwił nam ubieganie się o dotacje w pierwszym etapie.

Teraz udało się przekonać opornych lokatorów, dlatego kamienica przy Chrobrego 23 jest na liście podstawowej przewidzianej do remontu. Otrzymane pieniądze wspólnoty mogą przeznaczać na remont części wspólnych kamienicy. Chodzi m.in. o dach, elewację, klatkę schodową czy windę.Oprócz tego instalacje techniczne budynku oraz te służące oszczędności energii. Wspólnoty powinny wykorzystać dotacje do połowy 2014 r. Razem na 23 kamienice jest do podziału ok. 6,3 mln zł.

Źródło: Gazeta Wrocławska

{loadposition NC}